Ikrauk.lt – kiekvienas gali būti žurnalistu
Ikrauk.lt, kaip naujienų portalas, paliko dvejopą įspūdį. Pirmiausia, man patiko, jog tinklapis veikia „WordPress” pagrindu. Esu atviro kodo programinės įrangos mėgėjas, o ypač – „WordPress” sistemos. Todėl sprendimas „blogams” skirtą sistemą pritaikyti visaverčiam naujienų portalui, kuriame visi gali būti „žurnalistais”, yra itin įdomus ir, regis, unikalus atvejis lietuviškojo interneto erdvėje. Kadangi sistema paprasta naudotis, ne išimtis ir Ikrauk.lt: spusteli didelį žalią mygtuką, prisijungi, parašai naujieną. Viskas.
Tinklapyje gan aiškiai pastebimos sąsajos su socialiniais tinklais. Perskaičius patikusią naujieną galima ja pasidalinti su kitais „Facebook”, „Twitter” tinkluose. Patogu tai, jog norint skelbti naujieną galima prisijungti ir su „Facebook” paskyra, todėl visiškai nebūtina registruotis pačiame Ikrauk.lt.
Meluočiau, jei sakyčiau, jog Ikrauk.lt yra tobula. Yra bent keli erzinantys dalykai, susiję estetika ir kalbos darkymu. Dėl nemažo kiekio naudojamų patobulinimų (vadinamųjų „modulių”), Ikrauk.lt turi pernelyg daug įvairių grafinių elementų, dėl kurių šis puslapis tampa panašiu į kalėdinę eglutę, apraizgytą lemputėmis. Ne į gerąją pusę ir reklama, ne tik užimanti visą tinklapio foną, bet ir „sėdinti” prie tinklapio logotipo. Ši reklama dalinai užgožiama prisijungus per „Facebook” paskyrą – „nupjaunamas” dešinysis reklamos kampas.
Ne paslaptis, jog lietuviškojo interneto erdvėje apstu mėgėjų komentuoti – tokį poreikį patenkina ir Ikrauk.lt. Deja, mūsiškiai linkę pamiršti, jog lietuviškosios raidės irgi egzistuoja jų kompiuterių klaviatūrose. Kaip ir skyrybos ženklai. Žinoma, negalima riboti liberaliosios interneto erdvės, tačiau šitaip Ikrauk.lt savotiškai prisideda prie mūsų kalbos skurdinimo.
Galų gale, reikia nepamiršti pagrindinės Ikrauk.lt funkcijos – juk tai naujienų portalas. Ne profesionalių žurnalistų, o paprastų internautų. Todėl iš šalies atklydusiajam pirmasis bendras įspūdis yra labai svarbus. Jei kažkurią dieną užklydęs į Ikrauk.lt asmuo pamatys daug skelbimų pobūdžio „naujienų” (pavyzdžiui, „dingo katinas”), nemaža tikimybė, jog daugiau jis/ji čia nebeužsuks. Be to, nereiktų nustebti pamačius naujieną su antrašte „Marsiečiai nusileido ant Vilniaus televizijos bokšto” – juk niekas neatsako už faktų realumą.
Apibendrinant, manau, kad Ikrauk.lt turi savotiško unikalumo – tai nauja erdvė, kurioje internautai gali ne vien komentuoti, bet ir skelbti naujienas po profesionalios žurnalistikos „sparneliu”. Tačiau ir čia neišvengiama nemažos dalies lietuviškojo interneto ydų: kyla abejonės dėl informacijos kokybės, lietuvių kalba darkoma. Be to, „naujiena” viso labo gali būti ir skelbimas su netiesiogine reklama. Taip pat „išlenda” ir įvairios estetinės smulkmenos, gadinančios bendrą vaizdą. Galbūt todėl reikėtų jį kiek „nušlifuoti”? O siekiant tikro šio tinklapio unikalumo reikėtų taikyti tą pačią naujienų taisyklę ir komentarams – rašyti juos lietuviškai.
Tekstas originaliai publikuotas 2010 m. birželį, Įkrauk.lt tinklapyje skelbtam konkursui.